Професія садівник. Українська специфіка та перспективи

Попит

Зміна форм власності в Україні 20 років тому передувала появі нових класів суспільства. З’явились громадяни,  які
вже могли дозволити собі витрачати на свої власні потреби досить значні кошти, і жити в більш комфортних умовах, аніж це було в роки Радянської влади. З’явилася можливість подорожувати в різні країни світу, що примусило людей переосмислити підходи до якості життя в нашій частині світу, та порівняти з країнами західної Європи, північної Америки, Ізраїлю.

Також змінився ритм життя, змінилися психологічні навантаження на людей, що хотіли досягнути більшого в сфері бізнесу, культури, політиці, журналістиці. А це, в свою чергу, передбачає створення умов для відновлення фізичних та психологічних сил.

Заміська садиба, ландшафтний сад, створення свого особистого середовища на енергетичному рівні – все це є одним з інструментів відновлення та накопичення таких сил та енергетичного потенціалу людини. Для створення таких умов потрібен професійний підхід.
В нашій статті ми торкнемося проблем професійного догляду за територією садиб, ландшафтних насаджень, парків, плодових садів та городів на професійному рівні.

 Персона-садівник

Садівник – ось основна фігура, від якої залежить настрій власників приватних садиб.

Садівник — професія особлива. Садівник – це член родини, тому і відношення до нього потрібне адекватне. Робота ця складна і вимагає багаторічного досвіду роботу, знань та постійного самовдосконалення. Якщо не приділяти увагу питанню підбору та вихованню професійного садівника — Ваш сад неминуче буде занепадати і Ви не зможете отримати очікуваного від Вашого саду. Замість естетичної насолоди, доброзичливості, заряду енергії результатом стануть додаткові переживання, а можливо й роздратування, що абсолютно не відповідає меті створення ландшафтного саду.

 

Робоче місце садівника – вся територія Вашої садиби. Хто ж такий садівник?

  • Садівник знає історію посадки Вашого саду,
  • знає розташування всіх комунікацій на території,
  • знає і вміє управляти системою поливу, без якої говорити про ландшафтний сад високого рівня не доводиться,
  • знає і вміє управляти освітленням території,
  • зможе надати першу допомогу при хворобах рослин,
  • знає системи захисту від шкідників,
  • знає особливості вирощування багатьох дерев, кущів та квітів,
  • має хороший естетичний смак, який треба виховувати,
  • має навички городництва з мінімальним застосуванням хімічних препаратів та добрив,
  • вміє доглядати за садовою технікою та інструментами.

Садівник – це людина високої культури. Людина, що знає етичні норми та правила поведінки і користується ними. Садівник — людина, що працює з рослинами на енергетичному рівні і повинна передавати цю енергію Вам. Садівник – це генератор енергетики Вашого саду.

Виникає запитання: «А де ж взяти такого ідеального садівника?». Відповідь одна єдина – виховати. Час, коли доглядом саду займаються охоронці, «бабусі з села», водії та кухарки — відходить в минуле. Тому ми і розпочали розгляд цієї актуальної теми.

А як у сусідів?

Маючи досвід роботи в південних країнах Західної Європи, можна використати їхнє надбання для підготовки професійних садівників.  Щоб стати професійним садівником, наприклад в Франції, потрібно років з 10 набиратися досвіду практичної роботи та систематично навчатися. Такі навчання проводяться на спеціалізованих курсах, які проводять люди, що мають великий практичний досвід. Теоретики без практики там не вважаються професіоналами. Також є династії садівників.

В Іспанії, Італії підбір садівників проводиться через агенції по працевлаштуваннюз обов’язковим проходженням курсів. Курси передбачають, як вивчення професійних питань, так і питань етикету, правил та специфіки роботи в сім’ях. Знайти роботу садівником не легко. Професія ця популярна, але з «вулиці» на роботу не беруть.

 

В Португалії та Іспанії, на Болеарських островах, там де побережжя заселені вихідцями з інших країн північної Європи, і люди там проживають сезонно, передбачається догляд за ландшафтами індустріальним методом (це метод  системного догляду). Створюються спеціалізовані бригади висококваліфікованих робочих по саду під наглядом професійних садівників. Такий догляд обходиться дорожче, але не потрібно утримувати постійно свого садівника.

Я зустрічав в приватних садибах Іспанії садівників, що проживали і працювали на такій садибі все своє життя. Це найбільше стосується садиб «casa de campo». Такі садівники – це члени родини, а зміна садівника – крок надзвичайно відповідальний для обох сторін. Вражає відношення до садівників і соціальний захист цієї професії.

 

Де взяти садівника?

В Україні підготовкою кваліфікованих працівників декоративного саду не займалися взагалі. Навчання проводилися на робочих місцях під наглядом майстрів та інженерів-озеленювачів. Такі робочі були в трестах «Зеленбуду». Також таких робочих саду Ви могли зустріти в ботанічних садах, та парках. Але відверто Вам скажу, говорити про високу кваліфікацію їх не можна. Спеціалістів середньої та вищої ланки готували лісогосподарські, сільськогосподарські вузи. Підготовкою садівників займаються багато приватних коледжів, але якість їхньої підготовки ще не відповідає вимогам. Знайти хорошого садівника, з достатнім досвідом роботи – завдання не легке, і щастить в цьому далеко не всім.Яскраво проглядається дефіцит людей цієї професії.

На сьогоднішній день потрібно чітко розмежовувати професію садівника та робочого по саду. Підготувати такого робочого можна за кілька тижнів. Для підготовки кваліфікованого садівника потрібні роки часу. Але таку підготовку дуже вигідно можна розпочинати з робочого по саду.

 

Сьогодення професії
Які ж питання повинні вирішувати садівники в умовах України зараз. Перше – це вміння і знання реконструкції садів, що вже втрачають свою декоративність. Причинами втрат декоративності можуть прорахунки при закладанні ландшафтних
садів в попередні роки. Шукати винуватців заказ — справа не вдячна, це проблема розвитку галузі.

Також ми повинні усвідомлювати, що утримування декоративного саду вимагає фінансових вкладень. Естетичний рівень Вашого саду (як і всього, що оточує нас у житті) залежатиме від того, що Ви вклали в нього. А особливо скільки вкладено в підготовку Вашого персоналу.

(С) Любомир Бардюк, головний дендролог садового центру Грінмарт