Сади "Нової Xвилі"
Особливості, компоненти, видовий склад"Вся моя робота полягає у намаганні відтворити відчуття рослин у природі. Ідея не в тому, щоб копіювати природу, а в тому, щоб дати відчуття природи", - Піт Удольф, автор громадських та приватних садів в Німеччині та Нідерландах, Швеції, Великобританії та США (Gardens of Remembrance в Нью–Йорку та Lurie Garden в чиказькому Millennium Park).
Мавританський газон сьогодні знову входить у моду разом з модою на природність. Сам газон являє собою суміш трав і квітучих рослин, які суцільним полотном покривають грунт. Завдяки грамотному підбору рослин цвітіння не переривається з ранньої весни і до пізньої осені. Якісний і правильний мавританський газон – це не засів всієї вільної території спеціальними насінням, і перетворення її на пишні квітучі поля. Швидше, це правильна розстановка акцентів на вільній території, адже не можна повністю відмовитися від інших ландшафтних елементів, таких як клумби, альпійські гірки і міксбордери.
Вражаючими зразками сучасного ландшафтного дизайну є дизайни від нідерландського архітектора і садівника Піта Удольфа (Piet Oudolf), якого вважають "найвпливовішим садовим дизайнером останніх 25–ти років". Удольф і ще декілька європейських ландшафтних дизайнерів створили новий напрям у ландшафтній архітектурі – вони назвали його "Нова Хвиля", описавши особливості свого підходу в книгах і показавши в реалізації конкретних проектів.
Провідний принцип роботи в цьому стилі – перевага структури, форми і текстури над кольором. Удольф каже не створювати сад керуючись кольором: отут фіалковий, отут червоний. Краще створити і розмістити форми, а тоді вже планувати, які кольори їм пасуватимуть . Удольф класифікує рослини відповідно до їх форми. Це не означає буквального зосередження на формі квітки, адже квіти не цвітуть увесь рік. Категорія рослин, які утворюють шпилі чи зубці може включати в себе наперстянку та шавлію, але також сюди можуть входити вертикальнозростаючі трави. До рослин, які утворюють екрани і завіси, можна віднести лугову рутвицю, але також високі, вузькі трави чи навіть фенхель або вербену, що утворюють квітки на високих, тонких стеблах, даючи відчуття висоти, при цьому не закриваючи вид позаду. Той самий підхід використовують і для кольору: беруть до уваги не лише квіти, які цвітуть відтінками червоного і бордового, але трави і листя, які теж дають такий колір.
Надається перевага багаторічникам перед деревами та чагарниками. Особливо цінним є те, що багаторічники постійно змінюються і при цьому гарно виглядають. Варто брати до уваги форму рослини протягом усього року, з розумінням того, що навіть коли стебла стають ламкими та відмирають на зиму, вони залишаються частиною дизайну. Вибір рослин також спирається на їх стійкість, відповідність клімату та неінвазивний, м'який характер поширення - такий підхід дозволяє рослинам проростати між собою, утворюючи зарослий, кошлатий, рясний вигляд, що додає відчуття природності. Це не обов'язково мають бути рослини "посадив, і забув" – вони можуть потребувати і прорідження, і мульчування, підгодівлі, але основна мета - це компонування рослин, які повністю розкриють свій потенціал в конкретних кліматичних та ґрунтових умовах, і яких не турбуватимуть ні хвороби, ні шкідники.
Головне завдання садів Нової хвилі – створити атмосферу повного спокою, затишку і свободи при знаходженні на садовій ділянці. Ідея така, що в саду не повинно бути оригінальних декоративних кущів (підстрижених в ідеальній геометричній формі), різних МАФ та інших традиційних прикрас для саду. Все що потрібно – це рослини, вилучені з дикої природи, і які гармонійно доповнюють одна одну. Максимум ефекту при мінімумі витрат - для створення природного стилю не потрібні особливі екзотичні рослини, а навпаки, слід використовувати прості, багаторічні. До них відносяться злаки, багаторічні, цибулинні. Ще однією «фішкою» такого стилю є те, що сад виглядає приголомшливо навіть при відцвітанні всіх рослин. Що стосується основи композиції, її складають «ромашкоподібні» багаторічники, молочаї, очитки і флокси. Висота композиції створюється з допомогою маклеї, катрана і цефалярії. Об’єму надають злакові і зонтичні рослини.
Перевагою «Нової хвилі» є те, що складові композиції досить довговічні, не дорогі і не вимагають ретельного догляду за собою. Все що потрібно – це мульчування ґрунту і видалення самосіву. Головним моментом у створенні саду такого стилю є не колірна палітра складових композицію рослин, а гармонійне поєднання форм і силуетів рослин. Якщо подивитися уважно на приклади оформлення стилю, то видно, що кольори у садах підібрані в більшості пастельні – різні варіанти зеленого, липового, сріблясто–сірого, золотистого і бузкового, – без яскравих червоних, синіх, жовтих плям. Поєднання таких відтінків у композиції заспокоює, надихає і розслабляє. Що стосується форм і силуетів рослин, то перевага віддається "кошикам", "парасолькам", "кулькам", "ромашкам" і т. д. Через те, що створити безперервну лінію цвітіння такої композиції практично неможливо, саме унікальна форма квітника робить його привабливим увесь рік.
Як вже говорилося, основу квітника складають багаторічники, тому потрібно вибирати рослини з не дуже великими квітками – це додасть відчуття легкості – ромашка лікарська (Matricaria recutita L.), ехінацея пурпурова (Echinacea purpurea (L.) Moench.), астильба (Astilbe Buch.–Ham. ex D.Don) та деревій звичайний (Achillea millefolium L.). Серед листяних рослин перевагу віддають маклеї серцеподібній (Macleaya cordata (Willd.) R.Br.), міскантусам (Miscanthus Andersson) і лігулярії (Ligularia Cass.). Що стосується «парасольок» і «свічок» – до них відносяться коров’яки (Verbascum L.), наперстянки (Digitalis L.) і посконники (Eupatorium L.).
Візитна картка "Нової хвилі" – злакові. М'які зелені відтінки мітелок і листків–стрілок можуть служити плавним переходом від одного виду рослин до іншого. Навіть у зимовий час сухі стебла злакових культур красиво виглядають з–під шару снігу. Єдина проблема таких рослин у тому, що вони з часом витісняють інші види рослин, тому необхідно при створенні композиції вкопати навколо їх кореневища агроволокно. Що стосується фону, на якому будуть розташовуватися рослини, необхідно що б це був сад або перелісок. У разі якщо садова ділянка маленька і вся композиція розміщується в межах огорожі, можна прикрасити паркан живоплотом.
Останнім нюансом при виборі місця для саду Нової Хвилі є режим інсоляції. Якщо промені будуть навскіс падати на територію, вся краса саду не розкриється, тому ідеальним місцем для рослин буде південно–західна або західна частина ділянки.
.