Моя корзина

Стильні грядки: овочеві рослини у фітокомпозиціях

Професійний інтерес дизайнерів до декоративних властивостей овочевих культур не згасає упродовж багатьох років, що підтверджують композиції, представлені в різні роки на міжнародних виставках садового мистецтва в Англії, Франції, Естонії. Класичні і сучасні композиції з трав можуть стати приводом для самостійної творчості, а широкий асортимент пряних рослин залишає простір для фантазії.

Декоративний город – це рослинна композиція з овочевих, плодових і квіткових культур. Будь-яка рослина, якщо уважно до неї придивитися в той або інший період вегетації, крім утилітарних функцій носить ще і декоративний характер.

Історія використання овочевих культур в квітникових композиціях почалася з декоративного городу. І в далекій давнині, а також в століття не настільки віддалені, декоративний город мав право на існування і грав важливу роль в оздобленні вілли, садиби. Першу згадку про декоративний город знаходимо в давньоримських джерелах. У них говориться, що вілли, що належали заможним городянам, розділяли, як правило, на три частини: панську (міську), людську(сільську) і економічну (плодову). Остання, у свою чергу, складалася з посадок плодових дерев, виноградника і городу, які вже тоді виконували не лише утилітарну роль. Їх намагалися прикрасити і надати їм декоративного вигляду, особливо у тому випадку, коли ця частина була розташована близько до парадного в'їзду. У епоху Середньовіччя була збережена симетрія доріжок і посадок, які велися прямолінійно з урахуванням утилітарності рослин. Традиційні англійські кухонні садки з геометричним плануванням, розділялися навхрест на чотири частини по образу монастирських травників. У центрі розбивалась невелика клумба, а мощені доріжки, живоплоти і стрижені бордюри з самшиту створюють структуру. У секторах традиційно висаджувалися композиції з пряних і лікарських рослин, які поєднувалися з овочевими культурами з фактурним листям і яскравими плодами, і пишно квітучими однорічниками.

Декоративний город – це рослинна композиція з овочевих, плодових і квіткових культур. Будь-яка рослина, якщо уважно до неї придивитися в той або інший період вегетації, крім утилітарних функцій носить ще і декоративний характер. Так, на початку зростання і під час цвітіння декоративний горох, кріп і петрушка мають ажурне листя, а у буряка воно інтенсивно забарвлене. Акцентами в декоративному городі можуть стати картопля, перець і кущовий томат. Багато садових квітів не лише мають декоративний вигляд, але їх квітки також можна використати в їжу. Саме тому примули (Primula veris L.), герань лісова (Geranium sylvaticum L.), календула лікарська (Calendula officinalis L.), настурція велика (Tropaeolum majus L.) і троянди (Rosa L.) також можуть прикрасити таку композицію.

Існує безліч сортів салатів з листям різноманітних форм і забарвлень. А пряно-ароматичні рослини: материнка звичайна (Origanum vulgare L.), чебрець, базилік, любисток, м'ята перцева (Mentha piperita L.), меліса лікарська (Melissa officinalis L.) притягають не лише запахом, але і фактурою листя.

Основу фітокомпозиції з овочевих культур складають ті самі овочі, які ми щодня споживаємо. Це картопля, буряк, морква, ріпа, редис, шпинат, щавель, помідори, огірки, перець солодкий і гіркий різних кольорів, капуста білокачанна, броколі, пекінська, брюссельська, кольрабі, кольорова, фенхель, баклажани, кабачок. Прикрасять "овочеве асорті" артишок і мангольд, салат і крес-салат, лук і соняшник. А якщо поєднувати овочі з полуницею, кольорами, декоративними травами, додати трохи пряних ароматів і висаджувати усю цю пишність з урахуванням часу цвітіння – зоровий ефект декоративній клумбі забезпечений з ранньої весни і до пізньої осені.

При проведенні підбору культур для створення будь-яких фітокомпозицій, перед тим як звернути увагу на декоративні якості варто також врахувати таке явище, як алелопатія рослин (грец. allelon – взаємно і pathos – страждання) – одна з найважливіших і характерних форм хімічного зв’язку і взаємодії рослин фітоценозу, важливий чинник, що визначає видовий склад, чисельність популяції, структуру і продуктивність фітоценозів. Небажаним є близьке сусідство базиліку з майораном, кропу і моркви з томатами, баклажанів з цибулею, петрушки з селерою та цибулі з горохом. Також горох – небажаний сусід для цибулі, часнику і томатів, а квасоля буде стримувати ріст цибулі, кольрабі, фенхелю і гороху.

Міксбордер з однорічників і декоративних овочів – іще один популярний варіант овочевої клумби. Цікаво проекспериментувати з кольором, підбираючи на кожен сезон свою кольорову гаму однорічників, спробувати і різні стильові напрями. Наприклад, для сільського квітника підійдуть мальва, наперстянка, чорнобривці і настурція, однорічні хризантеми, вербени, ромашки, пеларгонії. З овочевих культур додають мангольд, петрушку, кабачки, декоративні перець, капусту. Причому не тільки декоративні сорти капусти, а й білокачанну, наприклад сорт Графіті F1  з головками насиченого фіолетового кольору, листові салати сортів Бетанто, Революція, Лифли, Лолла Росса. Часто використовується сорт базиліку “Тайська королева” – його суцвіття схожі на нерозпущені кетяги бузку і мають дуже сильний аромат. Для додавання такому квітника легкості і об'єму висівають кріп, жовто-зелені суцвіття якого чудово поєднуються з будь-якими квітами.

Міксбордер з багаторічників з підсадкою однорічників і овочів, пряних і ароматичних трав. Поєднання високорослих сортів декоративної кукурудзи, топінамбуру, любистку з кучерявою петрушкою, салатом, базиліком, мангольдом у першому ярусі, доповнений фенхелем – така фітокомпозиція легка і не нав’язлива.

Рабатки з декількох сортів овочевих культур одного виду (капуста, шавлія), або поєднання овочевих та квітникових рослин широко використовуються в озелененні населених пунктів.

Ідеальним для декоративних композицій з овочів вважається місце сонячне і захищене від вітру. Зазвичай – близько біля дому або альтанки-барбекю. Небажано затінювати фітокомпозиції посадками дерев. Якщо ж вони вже висаджені, то варто регулярно проріджувати крону, домагаючись максимального доступу світла. Захист рослинам від холодних північних вітрів забезпечать висаджені уздовж меж ділянки плодові дерева і кущі.

 

.